Mikroplasty v potravinách: jsou skutečnou hrozbou?

Mikroplasty v potravinách jsou stále častěji diskutovaným tématem. Možná se vám tahle problematika až do dnešního dne nějakým způsobem úplně vyhnula a vy teď s překvapením koukáte na nadpis dnešního článku.

Možná totiž vůbec netušíte, co to ony mikroplasty vlastně jsou a překvapujícím zjištěním je pro vás i myšlenka, že by se mohly vyskytovat v potravinách.

Studie poukázaly na skutečnost, že se mikroplasty skutečně v potravinách nachází – především pak v mořských plodech. Nabízí se tedy otázka, jestli tyhle drobné částečky plastu mají negativní dopad na naše zdraví či nikoli.

Co jsou to mikroplasty?

Hned na začátek určitě neuškodí, když zmíníme pár slov o samotných mikroplastech, o kterých většina lidí ani netuší, co jsou vlastně zač. Určitě víte, že se plast rozkládá strašně dlouhou dobu. V průběhu jeho rozkladu dochází k vytváření velmi drobných částeček, kterým se říká mikroplasty. Tyto mikroplasty nadále zamořují životní prostředí.

Běžně se nachází například v oceánech, řekách nebo třeba v půdě. Právě v půdě jsou poté velmi často konzumovány zvířaty. Čím více v současné době plasty používáme, tím více se jich následně musí spotřebovat – to znamená, že se vlivem jejich rozkladu tvoří i velké množství mikroplastů.

Smutným faktem, který nedá spát zastáncům životního prostředí, zůstává, že odhadované množství plastu v oceánech, mořích a řekách činí cca 9 milionů tun – 276 tisíc tun je v moři, kde se potopí na dno, zbytek se dostane na souš a tím pádem i do půdy.

Mořské plody jsou zdravé…opravdu?

Takovým malým paradoxem zůstává, že ačkoli jsou mořské plody často označovány za velmi zdravé, takže je odborníci doporučují zahrnout do jídelníčku a konzumovat je ve velkém množství, právě v nich se mikroplasty nachází nejčastěji. Bohužel je to tak. Za nejbohatší zdroj mikroplastů byly označeny slávky a ústřice.

Jaký mají vliv na naše zdraví?

Určitě i vám teď běhá hlavou otázka, jestli mikroplasty obsažené v potravinách mají nebo naopak nemají negativní dopad na naše zdraví. Výzkumy a studie přišly se závěrem, že určité druhy a typy plastů mají vliv na vznik rakoviny. Při pokusech na myších došlo k akumulaci mikroplastů v ledvinách, střevech a játrech.

Ani v dnešní pokročilé a moderní době nelze s jistotou říci, jestli se mikroplasty skutečně nějakým dílem podílí na vzniku onemocnění, jako je třeba rakovina. Studie, které probíhaly na myších i jiných zvířatech, však jasně ukázaly, že mikroplasty mají negativní dopad.

Překvapením je i zjištění, že se mikroplasty našly i u lidí. Jedna již ukončený studie šokovala zjištěním, že se plastová vlákna nacházela u 87 % studovaných lidských plic. Vědci přišli na to, že se mikročástice plastů dokážou šířit i vzduchem.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru




Další zajímavé články